Газові марення губернатора Папієва

З-поміж аргументів, якими голова Чернівецької ОДА Михайло Папієв у понеділок, 26 липня,  обгрунтовував нагальну необхідність підвищення цін на газ для населення, окрім традиційного кивання на попередників, знайшлося місце й одному конкретному. Виявляється, ще з 1997 року жителі багатоквартирних будинків, помешкання яких обігріваються централізовано, сплачують за гарячу воду й тепло за тарифом, в який закладено ціну імпортного газу. (Те, що Чернівці чи не єдиний обласний центр, де гаряча вода  в квартири городян централізовано не подається, губернатор області, схоже, не зауважив). Натомість решта громадян, які обігрівають своє житло газовими пічками, а також отримують газ на плитку, котел і бойлер, упродовж всього цього часу постійно недоплачували.  «Зараз цю соціальну несправедливість треба буде вирівняти. Можете це перевірити на власному досвіді, на власних цінах. З тим, щоб люди знаходилися у рівних умовах», — сказав на брифінгу в стінах ОДА Михайло Папієв.

Залишимо у спокої суто українську логіку такого рішення: головне, щоб сусідові було гірше, ніж мені. Відтак замість того, щоб зменшити ціну для мешканців багатоповерхівок, її вирішили підняти для решти споживачів. Насправді населення споживало газ вітчизняного видобутку, про що неодноразово публічно заявляли політики різного рівня. Ціна українського блакитного палива у рази менша за імпортний: від 30 до 44 дол. проти 230-240 дол. Проте це аж ніяк не значить, як це може здатися зі слів губернатора, що увесь цей час держава балувала споживачів. Насправді, навіть за газ вітчизняного видобутку люди платили не менше 60 доларів за тисячу кубів. І це представники першої категорії споживачів з лічильниками, які спалюють до 2500 м куб. газу на рік. Ті, що напалювали більше газу, розкошелювалися ще більше. Водночас об'єму цього дешевого вітчизняного газу цілком вистачає, щоб забезпечити не тільки потреби населення, але й комунальників. Особливо, якщо залатати їхні діряві теплотраси. Ну, хіба що лише трохи залишиться прикупити дорожчого імпортного газу, поки ці труби мінятимуть. Але ж не з усіх правити ціну російського монополіста!
Проте наразі про інше. Аргумент про різну ціну на газ для споживачів, яку справедливість вимагає вирівняти, можна було б пропустити повз вуха – ну, мало чого не скажеш у полемічному запалі, — якби Михайло Папієв  не вдався до нього щонайменше  двічі. Очевидно, він видався губернатору настільки переконливим, що упродовж годинної прес-конференції посадовець спочатку сформулював його у вступному слові, а згодом повторив – вже відповідаючи на запитання журналістів.

Звісно, переконати людей, що ціну на газ підвищено для їхнього ж блага — справа не з легких. Але ж не можна так маніпулювати суспільною свідомістю, щоб через це страждала навіть логіка. Якщо споживачі теплової енергії, які отримують її централізовано, увесь цей час й справді платили за неї по "імпортному", умовно кажучи, тарифу, то плата за послуги «Чернівцітеплокомуненерго» мала би залишитися практично незмінною. Адже середня ціна російського газу, що в 2009, що в нинішньому році — майже не змінилася. Ну, хіба що трохи зросла з 210 у 2009-му — до 230  – 240 дол. за 1000 кубометрів нині. Відтак коригування тарифу, окрім  поправки на зростання мінімальної заробітної плати, можливе у межах саме цієї несуттєвої різниці. Але аж ніяк не на 50 відсотків, і навіть не на 25-30, як задекларував уряд. В іншому разі треба публічно визнати: ціна газу за попереднього режиму була нижчою, а здача Севастополя у Харкові — марною. Усе згідно з логікою!
Натомість, менше ніж за тиждень до губернатора, у Чернівецькій мерії стверджували прямо протилежне тому, що сказав нині він. Відповідаючи на запитання журналістів про те, чи позначиться майбутнє підвищення ціни на газ на тарифах за тепло, перший заступник директора  департаменту ЖКГ Чернівецької міської ради Василь  Манчуленко, зокрема,  сказав: "… з'явилося дві постанови Кабміну, якими передбачено ріст цін на газ як для суб'єктів, які виробляють теплову енергію. Тут треба конкретно говорити про «Чернівцітеплокомуненерго»,  так і про населення. Однозначно, це потягне за собою підвищення тарифів і на теплову енергію… Якщо врахувати, що у нас до 70 відсотків у тарифі на теплову енергію складає ціна газу. І зараз підвищення її йде на 50 відсотків… Я думаю, що реально буде у межах десь 25-30 відсотків. Там немає такої прямої залежності. Але в межах 20 відсотків ми таки отримаємо. «Теплокомуненерго» такими розрахунками займається. Наступного тижня ми маємо отримати їх проект. Тоді можна буде говорити змістовніше. Сьогодні ми мали би говорити у межах 25 відсотків… Те, що вона підвищиться – однозначно".
Після вказаного проколу з тарифами на тепло, можна лише припускати, чого насправді варті решта аргументів керівника області. Зрештою, вся конструкція соціального захисту, покликана пом'якшити для  людей ціновий шок, – лише справа майбутнього. Як соціальні служби справлятимуться з обіцяним владою покращенням і спрощенням процедури оформлення субсидій, які, згідно із запевненнями губернатора, стануть всеохоплюючими,  покаже лише майбутнє. Натомість рішення про підвищення ціни на газ – доконаний факт.   

3 коментарі

Святослав Вишинський
Дуже схоже на те, що єдиним бенефіціарієм Харківських угод в якості монополіста на прибуток від цінової спекуляції виявиться владна сторона, котра ці угоди заключала.
Роман Маренін
тим часом чиновники по-різному пояснють порядок оформлення субсидій. один каже — довідки про доходи не потрібно, інший — потрібно, прес-служба пише — документи подавйте в управління соцзахисту, Сеньків каже «у ЖРЕПИ»… от і ефектиність (воно ще ж не запрацювало навіть)…
Надія Вірна
Я взагалі шокована од того, що оті творять: абсолютно нелогічні пояснення та дії (хоча, їхня «нелогіка» пояснюється досить просто — гроші). Мовляв, то все Юлька винна. Але де логіка, коли кажучи, що Юлька погана, що набрала кредитів, самі ж підвищуєте ціни на газ, аби ще зо десяток мільярдів набрати.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте